داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت همانند اسپلیت های دیواری از دو بخش اصلی یونیت خارجی (کندانسینگ یونیت) و یونیت داخلی (واحد هواساز) تشکیل شده است. همانگونه که از نام داکت اسپلیت پیدا است، همان اسپیلت با تکنولوژی جدید تر و سیستم انتقال حرارت آن از طریق کانال کشی و یا دریچه هوا می باشد.

واحد هواساز داکت اسپلیت:

واحد هواساز یا یونیت داخلی وظیفه توزیع هوا بین فضاها را بر عهده دارد که با توجه به ظرفیت و کاربری ممکن است از طریق دریچه به صورت مستقیم یا کانال کشی انجام شود. معمولا نصب داکت اسپلیت در سقف کاذب ساختمان انجام می شود.

واحد کندانسینگ داکت اسپلیت:

واحد کندانسینگ یا یونیت خارجی وظیفه اصلی تولید سرمایش از طریق کمپرسور را بر عهده دارد که با استفاده از لوله های مسی عایق شده به یونیت داخلی متصل و تبادل انرژی انجام می گردد. یونیت خارجی با توجه به عوامل مختلف در بالکن (تراس) یا پشت بام و در برخی مواقع برای ایجاد روف گاردن در بالای خرپشته ساختمان نصب می گردد.

در بعضی از مدل های داکت اسپلیت قابلیت گرمایش و سرمایش توسط گاز مبرد و هیت پمپ وجود دارد که در کشور ما با توجه به اقتصادی تر بودن استفاده از انرژی گاز در فصول سرما برای گرمایش از کویل های آب گرم در داخل دستگاه استفاده می شود که آب گرم مصرفی پس از تبادل انرژی و سرد شدن مجددا توسط پکیج یا دیگ آب گرم که از طریق لوله کشی به دستگاه متصل شده اند، مجددا گرم می شود. در این حالت دستگاه داکت اسپلیت همانند فن کویل عمل می کند و فقط قسمت فن دستگاه روشن می شود. مصرف کننده اصلی برق در اسپیلت و داکت اسپلیت ها، یونیت خارجی دستگاه می باشد که درحالت گرمایش و استفاده از کویل آب گرم در زمستان از مدار خارج و خاموش می گردد و یونیت داخلی نقش فن را دارد، که این عمل باعث کاهش شدید مصرف برق در زمستان می گردد.

شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از شرایط فروش، با فروشگاه سلطانیان تماس بگیرید.

انواع داکت اسپلیت:

داکت اسپیلت یا اسپیلت کانالی از نظر کارکرد یونیت های داخلی و خارجی دقیقا همانند اسپلیت ها عمل می کند با این تفاوت که نحوه خروج هوا در داکت اسپلیت از طریق کانال های داخل سقفی به فضای داخل منتقل می شود.

داکت اسپلیت ها را از نظر کارکرد انرژی برق مصرفی می توان به دو دسته برق تک فاز 220 ولت و برق سه فاز 360 ولت تقسیم بندی کرد. معمولا ظرفیت های 18000، 24000، 30000 و 36000 با برق تک فاز و ظرفیت های بالاتر یعنی 42000، 48000 و 60000 با برق سه فاز کار می کنند.

برای خرید داکت اسپلیت با ظرفیت و مدل مناسب عوامل زیادی از جمله عوامل زیر را باید در نظر گرفت:

  • منطقه جغرافیایی
  • کاربری فضا (مسکونی، اداری یا تجاری)
  • تعداد لوازم گرما زا در محیط (حتی کامپیوترها هم ایجاد گرما می کنند و در تعداد بالا باید در محاسبات طراحی فضا لحاظ گردد)
  • نوع ساختمان جنوبی یا شمالی
  • نوع ساخت از جمله ساختمان ویلایی یا آپارتمانی
  • اینکه آپارتمان در چه طبقه ای از ساختمان قرار دارد مخصوصا طبقات بالاتر که در فصل تابستان گرما و فصل زمستان سرمای بیشتری دارند باید ظرفیت بالاتر انتخاب کنند.
  • ابعاد و تعداد پنچره ها
  • تعداد افراد در واحد

شما میتوانید جهت مشاوره رایگان و انتخاب ظرفیت و مدل مناسب با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کرج، خیابان مطهری
0263-4257366
09332511617
فهرست
× ارتباط با ما